Võta ühendust siin: tere@brandem.ee  +372 512 6674

ideed tööandja video loomiseks

5 ideed tööandja video loomiseks

10. aprill, 2019

Artikli eesmärk on Sind mõneks minutiks analüütilisest maailmast tuua muinasjutulisse loomeuniversumi. Kuigi minu moto tööandja videote tegemisel on tugevalt “Victory loves preparation” ja “If you fail to plan, you plan to fail”. Et luua efektiivset tööandja videot, peame investeerima hulga aega eeltöösse –  video stsenaarium tuleb alles viimasena. Aga kerin Su nüüd ajas edasi etappi, kus on tehtud tipptasemel eeltöö. Sa oled välja töötanud sihtgrupi kirjelduse, video eesmärgi, levituskanalid, värbamissõnumid. Nüüd on veel puudu loov videokontseptsioon ja idee, mis oleks raamistikuks ja mille abil mõjusad sõnumid kandidaadile veenvalt tööandja videoga edastada. Sest eristumine on oluline. Tööandja videod on tänapäeval piisavalt levinud ja kandidaadid kipuvad muutuma immuunseks tavapärastele “näitame kontorit”-lahendustele. Järgnevalt toon artiklis välja 5 ideed loovate videokontseptsioonide genereerimiseks.

Vali üks peategelane

Kui video on sihitud kitsale sihtgrupile, siis üks niidiots, millest mina vahel hakkan ideed aretama – kas ma saaksin loo ehitada üles ühele peategelasele. Peategelasele, kellele vaataja saab hakata kohe video algusest pöialt hoidma. Peategelane, kellega vaataja saab samastuda. Peategelane, kes kehastaks isikut, keda meie tahame kõnetada.

Kui Su ettevõtte tugevus Sinu sektoris on see, et võtate noori tööle ja suudate neile pakkuda kiireid arenguvõimalusi, siis ehita tööandja video üles näiteks sellele, kuidas uus töötaja tuleb tööle ning ta paisatakse kiirelt seiklustesse. Põnevasse keerisesse, andes võimaluse tegeleda päris juhtumitega, mitte vahetada printeril paberit või puhastada sahtleid.  

Kui video on suunatud kahele sihtgrupile, siis saad teha nii, et videos on peategelasi kaks. Kaks inimest, keda näidatakse kas kohe loo alguses paralleelselt tegutsemas või nii, et üks tegelastest ilmub hiljem episoodi.

Inspiratsioon filmist või telesarjast

Kas sinu sektoris töötavate inimeste kohta on loodud mõni populaarne film või telesari? Kui see nii on, siis miks mitte luua enda video selliselt, et inimesel tekiks positiivne äratundmine ja tuleks muie näole. Mõtle välja fiktiivne juhtum, mis on tavaline Sinu ettevõttes ning kohanda see mõne välismaise telesarja formaati. Sellise idee puhul peab kindlasti vaatama, kellelt videoteenus sisse osta, sest mõnda USA tippsarja pole niisama lihtne jäljendada.

Loo pealtnäha lahendamatu probleem

Kas valdkonnas, milles Sinu ettevõte tegutseb, leidub raskesti lahendatavaid probleeme, millega konkurendid nii hästi hakkama ei saa kui Sina? Kui jah, siis näita enda tiimi võimekust keerukaid probleeme lahendada. Iga kandidaat soovib liituda meeskonnaga, kus tegutsevad oma ala professionaalid. Ja kui Sinu ettevõte töötempo on pigem kiire ja tuleb olla valmis väljakutseteks, siis selline tööandja video annaks koheselt õige arusaama Sinust tööandjana.

Saad videos näidata, kuidas Sinu erinevate osakondade töötajad suudavad sujuvalt koostööd teha ja klientide mured kiirelt lahendada ning samal ajal kõik naudivad tööd, mida nad teevad. Video võiks alata kõigepealt rahulikult, näidates, et tegu siiski normaalse ettevõttega ja ei ole nii, et kohe hommikul tööle tulles on kõik kaoses. Seejärel tuleks loos pööre. Juht hüppab ruumi ja teatab, et kliendil on juhtunud õnnetus. Meeskond seab kiirelt paika tööplaani ja asub sõlme lahti harutama. Läbi pingelise tegutsemise võiksid töötajate näod olla siiski muigel või vähemalt taustamuusika selline, et vaataja saaks aru, et tegemist pole ebameeldiva stressikoormaga, vaid mõnusa adrenaliiniga. Lugu lõpeb lõbusalt, tähistades ja näidates, kuidas see pinge on kõike seda väärt.

Inspireeriv lugu mõistatuse või müsteeriumi lahendamisest

Tegu on narratiiviga “riddle/mystery”. Võimalus teaduspõhistele või tehnoloogiaettevõtele, kes lahendavad inimkonna jaoks olulise küsimuse, leiutades uudse lahenduse. Grupp oma valdkonna tippe või heas mõttes “nohikuid” töötavad probleemi kallal. Teekond läheb üles- ja allamäge. Lõpuks saab toode valmis ja ületab ootuseid.

Näited filmidest:

  • “The Imitation Game” - film, kus Alan Turingu krüptograafide tiim leiutab Turingi arvutit, mille abil lahti muukida Natsi-Saksamaa krüpteeritud sõnumid, millega vaenlane edastab omavahel salastatud teavet.

  • “Kuidas ehitada kosmoselaeva?” - dokumentaalfilm tudengisatelliidi Estcube ehitamisest, taevasse läkitamisest ja elust pärast edu.

  • “Revenge of the Electric Car” - dokumentaalfilm, kuidas Tesla Motors eesotsas Elon Muskiga ehitab uut tüüpi elektriautot.

Video tavapärasest tööpäevast

Kui oled ettevõte, kes värbab kindlale töökohale aastas kümneid inimesi, siis üks võimalus on teha video regulaarsest tööpäevast sellel töökohal. Sobib eriti hästi, kui töökohaga seoses levivad tööotsijate seas müüdid ja valeettekujutused. Näita, kui vaheldusrikas ja põnev see töö tegelikult on. Mõtle eelnevalt läbi, millistele elementidele töötaja päevas saaksid rõhuda. Kõike ei jõua näidata. Et anda aimu, kuidas tunnid lähevad lenneldes, lisa kaadri äärde jooksma taimer. Video saab teha põnevamaks ja teistsuguseks, kui see filmida töötaja silmavaatest ehk point-of-view.
 

Video kontseptsiooni ideed hakka otsima alles siis, kui korralik eeltöö on tehtud. Muidu on Sul justkui võiroos, mis maitseb hästi, aga kõhtu ei täida. Video, mis võib panna inimesi muigama, aga mitte kandideerima. Kindlasti soovitan võtta see lisatund või kaks, et mõelda välja eristuv tööandja video idee. Video on miski, mis jääb internetiavarustesse kauaks Sinu kasuks või Su kahjuks tööd tegema. Ära loo seda uisapäisa. Kui tunned, et oled jäänud video osas jänni, võta minuga ühendust andreas@brandem.ee ja aitan Sul jõuda parima lahenduseni.

Soovid kasulikke artikleid ja uudiseid mugavalt oma kirjakasti?

Liitu uudiskirjaga:

Brandemi uudiskiri lubab Sul olla esimesena kursis tööandja turundus- ja värbamisalaste uudistega Eestist ja mujalt. Samuti jõuavad Sinuni kasulikud materjalid, sh e-raamatud, ning Eesti suurima tööjõuturu- ja palgauuringu tulemused.