Võta ühendust siin: tere@brandem.ee  +372 512 6674

brandemi tööturu indeks

Brandemi tööturu indeks langes esimeses kvartalis 1,9%

Paavo Heil
12. juuni, 2019

Eestis tööle võetud töötajate arv langes selle aasta esimeses kvartalis eelmise aastaga võrreldes 1,9%. Töölt lahkunud töötajate arv jäi samaks ja tööandja algatusel töölt lahkunud töötajate arv kasvas 9%. Brandemi tööturu indeks* langes esimeses kvartalis juba kolmandat kvartalit järjest 180,7 punktini. 

Brandemi tööturu indeks, mis mõõdab tööle võetud töötajate arvu muutust Eesti tööturul alates 2010. aastast, saavutas oma kõrgeima taseme möödunud aasta teises kvartalis, olles siis 186,2 punkti. Viimase kolme järjestikuse kvartali jooksul on indeks langenud.

Brandem tegevjuhi Marie Evarti sõnul võeti Eestis 2018. aastal tööle üle 203 000 töötaja, mis on seni kõigi aegade rekord. Värbamismahu haripunkt oli möödunud aasta teises kvartalis, kus kasv oli laiapõhjaline ja kvartali jooksul võeti tööle üle 60 000 töötaja. „Vara on öelda, kas viimase kolme kvartali värbamismahtude langus jätkub või on see lühiajaline korrektsioon. Viimati langes Brandemi indeks 2015. aastal, kuid siis pöördus neli kvartalit järjest toimunud langus varasemast kiiremaks kasvuks, mis kestis kuni 2018. aasta teise kvartalini“, lisas Evart.

Brandemi indeksi langusesse panustasid selle aasta esimeses kvartalis enim avaliku halduse ja riigikaitse tegevusala värbamismahu langus (-54%), haldus- ja abitegevused (-5%), hulgi- ja jaekaubandus (-3%) ning töötlev tööstus (-2%). Kasvu panustasid enim hariduse (+11%), info- ja side (+9%), tervishoid ja sotsiaalhoolekanne (+8%) ning ehituse tegevusala (+5%).

brandemi tööturu indeks

 

Tööandja algatusel töölt lahkunud töötajate arv kasvas 2019. aasta esimeses kvartalis 9.1% 5103 inimeseni. Suurima panuse andsid selle näitaja kasvu mäetööstuse-, veonduse ja laonduse- ning hulgi- ja jaekaubanduse tegevusalad. Töötleva tööstuse tegevusalal esimeses kvartalis tööandja algatusel töölt lahkunud töötajate arv vähenes 10% võrra, 1099 inimeseni.

Brandemi tegevjuhi Marie Evarti sõnul Eesti õmblusettevõtete koondamised veel esimeses kvartalis töötleva tööstuse tegevusala näitajaid negatiivselt ei mõjutanud. Kokkuvõttes on tööandja algatusel töölt lahkunud töötajate arv selles valdkonnas hoopis vähenenud. „Küll aga on näha esimeses kvartalis energiasektori ja sellega seotud mäetööstuse töötajate koondamised, viimati oli nendel tegevusaladel tööandja algatusel töötajate lahkumist nii suurel määral näha kolm aastat tagasi“, lisas Evart

 

* - Brandemi Indeks annab tööandjatele ja töötajatele kiire ülevaate sellest, kuidas on tööturu aktiivsus Eestis aja jooksul muutunud. Indeks näitab tööle võetud töötajate arvu muutust Eestis tervikuna ning erinevate tegevusalade omavahelises võrdluses. Tööle võetud töötajate arvu ning Eesti majanduses loodud lisandväärtuse vahel on tugev positiivne seos. Seetõttu võimaldab Brandemi indeks hinnata ka kogu majanduse- ja/või vastava tegevusala üldist käekäiku. Indeksi algväärtus 100 on fikseeritud 2010. aasta lõpu näitajate alusel. Indeks arvestab jooksva aasta summeeritud tööle võetud töötajate arvu vastava kvartali lõpu seisuga. Indeksi alusandmeid koguvad Statistikaamet ning Maksu- ja Tolliamet. Brandemi tööturu indeksit avaldatakse vähemalt üks kord kvartalis Brandemi blogis ja pressiteate vahendusel.

Soovid kasulikke artikleid ja uudiseid mugavalt oma kirjakasti?

Liitu uudiskirjaga:

Brandemi uudiskiri lubab Sul olla esimesena kursis tööandja turundus- ja värbamisalaste uudistega Eestist ja mujalt. Samuti jõuavad Sinuni kasulikud materjalid, sh e-raamatud, ning Eesti suurima tööjõuturu- ja palgauuringu tulemused.