Võta ühendust siin: tere@brandem.ee  +372 512 6674

Eesti Laul

Eesti laulu vaheklipp nr 2 ehk töösuhte lõpetamise intervjuu väga halb näide

26. veebruar, 2015

Eesti Laul 2015 vaheklipid olid tõeliselt tabavad! Kiitus noortele näitlejatele hea töö eest! 

Meile kui tööandja hea maine eest hoolitseva agentuuri inimestele jäi silma klipp nr 2 – “Töösuhte lõpetamine” – kus oli väga värvikal viisil esitatud töösuhte lõpetamise vestlust. Vaimne terror, kisa, laamendamine – kõike pakkus see videoklipp! Loodame väga, et päriselus Eesti juhid selliseid lahkumisintervjuusid läbi ei vii. 

KUIDAS TÖÖSUHTE LÕPETAMISE INTERVJUUD TÖÖTAJAGA MITTE LÄBI VIIA?

Vaata videot siit: https://www.youtube.com/watch?v=XJjeLhK7JLQ

  1. Esiteks, teavita inimest kohtumiseks ette ja kutsu ta oma kontorisse või muude privaatsesse kohta, mitte ära anna lahkumisteadet edasi üldkasutatavas avatud ruumis. 
  2. Paku töötajale istet, ära lase tal seista, vaid võtke rahulikult aega ja suunake üksteisele oma tähelepanu, et saaksite rahulikult rääkida. 
  3. Ära anna vale-lootusi! Klipis alustas juht lahkumisvestlust küsimustega “kas sulle meeldib meie firmas töötada?” ning “kas sa osakonnajuhatajaks tahaksid saada, kui võimalus avaneb?” Valus on vaadata, kuidas töötaja kehakeel näitab rõõmu, elevust, ta astub sammu lähemale, tahab juba edasi kuulata, mis talle pakutakse. Ja ülemus ütleb....
  4. “Aga juhtkonna poolt ei ole asjad okei!” See on nagu kommi lapse nina ette panemine ja siis kommi ära viskamine. Mis täpsemalt ei ole "okei"? Mida oleks saanud teha paremini? Millistele ootustele töötaja ei vastanud? Videoklippi vaadates näib, et töötajale tuli üllatusena, et üldse tema töö suhtes on kellelgi negatiivseid arvamusi. Võib-olla oleks piisanud jooksvast tagasisidest töötaja sooritusele?
  5. “Siin on paberid, võiks kohe alla kirjutada.” Hea on jätta inimesele hingamisaega... las ta mõtleb, seedib. Sellises olukorras pole kuhugi kiiret. Inimese tunded on tähtsamad.
  6. Teavita töötajat edasistest palgamaksete laekumistest, puhkusepäevade reservist ja muudest töötaja jaoks olulistest faktidest. 
  7. Üks kõige olulisem aspekt - täna inimest tehtud töö eest ja soovi talle siiralt edu tulevikuks! Videos käitub härra Juht vastupidi – kritiseerib töötajat veelgi ning tekitab sellega töötajas, kes on just saanud vallandamisteate, veelgi halvema tunde. Ja viha tööandja vastu. Isegi juhul kui töötaja ei ole esinenud oma ülesannete kõrguselt või on ettevõttes olnud väga lühikest aega, on ta siiski panustanud oma üheainsa elu vaba aega selleks, et Sinu ettevõttele väärtust luua. See on tänamist väärt.
  8. Viimaseks – juht võiks kokku leppida kas uue lahkumisintervjuu aja või varuda juba töösuhte lõpetamise kohtumisel piisavalt aega ka lahkumisintervjuu läbi viimiseks.

Töösuhte lõpetamine on pingeline protsess. Nii juhi, töölt lahkuja kui ka kolleegide jaoks. Kõikide osapoolte tunnetega arvestav lahkuminek aitab säilitada lahkuja enesehinnangut, mis aitab tal edasiste sammudega paremini toime tulla, ning tööandja mainet.

Ükskõik, kas lahkumine toimub töötaja enda vabatahtlikul otsusel või on tegemist ettevõtte initsiatiiviga, kergem on lõpetada töösuhted rahumeelselt ja vältida tööandja või töötaja maine kahjustumist kui lähtud järgmistest põhimõtetest. Väga hea, kui alles jääb võimalus, et töösuhe tulevikus taastub. 

Rahumeelsele, üksteist austavale töösuhte lõpetamisele aitab kaasa lahkumisintervjuu korraldamine. See annab võimaluse veelkord asjad rahulikult läbi rääkida, mõlemal osapoolel on võimalus saada tagasisidet. Kui lahkumisintervjuu on juhi poolt oskuslikult läbiviidud, siis ei lõpetata töösuhet konfliktis vaid rahumeelselt. Lahkumisintervjuu käigus on juhil muuhulgas võimalus saada tagasisidet organisatsiooni juhtimisstiili, kultuuri ja muu kohta, et arendada töökohta töötajatele meeldivamaks ja muuta seeläbi organisatsiooni paremaks.

Soovid kasulikke artikleid ja uudiseid mugavalt oma kirjakasti?

Liitu uudiskirjaga:

Brandemi uudiskiri lubab Sul olla esimesena kursis tööandja turundus- ja värbamisalaste uudistega Eestist ja mujalt. Samuti jõuavad Sinuni kasulikud materjalid, sh e-raamatud, ning Eesti suurima tööjõuturu- ja palgauuringu tulemused.