Võta ühendust siin: tere@brandem.ee  +372 512 6674

Y-generatsioon

Mida noortega peale hakata?

12. märts, 2015

Ehk tagasivaade 5. märtsi PARE (Eesti Personalijuhtide Ühing) Tallinna klubile: Mida noored tahavad? Mida tööandjad tahavad? Osalesin Pare hiljutisel klubikohtumisel Tallinnas kenades Proeksperdi ruumides. Pärastlõunasele kohtumisele oli kogunenud paarkümmend personalijuhti, värbajat ja teisi huvilisi, et kuulata erinevaid esinejaid ja arutleda noorte töötajatega kaasnevate väljakutsete üle. Kui "hukas" see noorus siis on?

PÄEVA TSITAAT:

"Ealise diskrimineerimise võlu on see, et kõik puutuvad sellega mingil hetkel kokku." Pille Room

KUI PISUT ROHKEM VÕI VÄHEM TEISTMOODI NEED NOORED TÖÖTAJAD SIIS IKKAGI ON? 

Et noored ja tööandjad oleksid häälelt võrdsemalt esindatud, oli kohale palutud ka noorte esindajad (üli-)koolist. Lisaks oli ka Pare klubiürituse osalejate endi seas päris mitu alla 24-aastast naist. Eriarvamusi leidus kohaletulnute seas omajagu. Kui ühed väljendasid nördimust noorte olematu kohusetunde ja püsivuse üle, siis teised jälle kiitsid, et kui lennuka mõtlemisega ja kui säravad on noored. 

"Generatsioonide teemal eksisteerib suur hulk eelarvamusi,” märkis ürituse sissejuhatuses Pille Semjonov HR-Factoryst. Meedia, mida me iga päev tarbime, seab meile omad raamid, mille järgi inimesed peaksid mõtlema.

Hoolimata noorte endi kohalolekust kõlas kahjuks üllatavalt palju noortes pettumist, usalduse puudumist ja mittemõistmist. Pärast mitut-mitut taolist sõnavõttu võttis noorte kaitseks sõna Swedbanki esindaja, kelle arvates on noored tegelikult just, vastupidi, väga vahvad, lennukate ideedega ja hakkamist täis. Tuleb osata neid ainult kuulata ja julgeda neid usaldada. Suur osa inimese omadustest sõltub ikkagi temast endast mitte tema vanusest - milline on n-ö lastekodu, eesmärgid, kui kohusetundlikuks on teda kool ja kodu kasvatanud.

NOPPEID ÜRITUSEL RÄÄGITUST:

Millised on homsed ametid?

Homsed ametid on tänaste valdkondade ristatus. Seega, ei ole mõtet suunata lapsi õppima kitsalt ühte eriala - tuleb laiendada haaret mitme valdkonna peale. Kasuks tuleb nii reaalainetes kui humanitaarvallas hea olemine, sest tulevik nõuab noortelt mõlema kombinatsiooni. Näited homsetest ametitest: kosmosegiid, aerooperaator, andmeinsener, jne. 

Mida teevad noored Swedbankis?

"Lõbutsevad ja arenevad” - nii ütleb Swedbanki noorteklubi eestvedaja Andra Pärnpuu. Swedbanki üpris värske algatus YPE on suunatud alla 30-aastastele swedbanklastele, kes ühiste ürituste kaudu tutvuvad, üheskoos lõbutsevad, arenevad ja õpivad Swedbanki tundma. YPE'l on vaid ühe-aastase tegevuse järgselt üle 200 liikme.

Kõrge tööjõuvoolavus - okei või ei ole okei?

Jah, täiesti okei, ütleb Pille Room, kes on oma ettevõttes sellega teadlikult arvestanud, et nende tegevusala juures on töövoolavus kõrge. Nad aksepteerivad noorte soovi kiiremini töökohta vahetada, edasi liikuda. Kuid seejuures on tähtis, et lahkuminek toimuks sõbralikult ja positiivsete emotsioonidega. Pille kogemusel on ametilt lahkumine see, mida jääd pärast mäletama, mitte see, kuidas Sind sinna kunagi tööle võeti.

Milline on tööandjate sõnum noortele tööle kandideerijatele?

Noor, julge öelda, kui sa töövestlusel mõistad, et sa seda tööd ikkagi ei taha. Julge öelda, kui sa ei saa homme tööle tulla. Julge öelda, kui sul on idee, kuidas muuta asjad organisatsioonis paremini toimuvaks. Julgust öelda!

Millised on noorte sõnumid tööandjatele?

Esiteks, andke noortele aega harjuda, õppida, kohaneda oma uuel töökohal.
Teiseks, noored ootavad oma ülemustelt sõbralikkust ja avatud suhtlemist. Ülemused, võtke aega ja selgitage noortele, mida neilt oodatakse, mis on nende roll ettevõttes ja andke vastutasuks pidevalt tagasisidet - nii selle kohta, mida me teeme halvasti kui ka selle kohta, mida me teeme hästi.
Kolmandaks, kui te noore inimese juba tööle võtate, usaldage teda samuti, aktsepteerige teda nagu endaga sama taseme töötajat.

Mida peaksid tööandjad tegema, et olla paari aasta pärast atraktiivsed noorte seas?

Mõned kõlavamad soovitused:

  • rohkem usaldust tööandja poolt
  • ühiselt nõustuti, et noored vajavad rohkem tagasisidet ja kiitust kui seni on harjutud tagasisidet andma
  • paindlikku tööaega ja -kohta
  • anda tunne, et tema töö on väga tähtis lüli 

Päeva lõpetas Töötukassa sõbralik reklaamteadaanne: ettevõtjad, tulge lahkelt Töötukassasse abi paluma - mitmeid erinevaid uusi teenuseid just ettevõtetele.

Soovid kasulikke artikleid ja uudiseid mugavalt oma kirjakasti?

Liitu uudiskirjaga:

Brandemi uudiskiri lubab Sul olla esimesena kursis tööandja turundus- ja värbamisalaste uudistega Eestist ja mujalt. Samuti jõuavad Sinuni kasulikud materjalid, sh e-raamatud, ning Eesti suurima tööjõuturu- ja palgauuringu tulemused.