Võta ühendust siin: tere@brandem.ee  +372 512 6674

Jerome Ternynck

USA uuring: Kui tahad töökohta endale saada, kandideeri teisipäeval

13. aprill, 2015

Hiljuti USAs ja Kanadas rohkem kui 270 000 töökuulutuse põhjal läbi viidud uuring tõestab, et CV saatmise päev ja kell määravad ära, kas kandidaat kutsutakse töövestlusele või ei.

Millal on parim aeg töökuulutuse postitamiseks? Kuna on parim päev ja kellaaeg töökohale kandideerimiseks? Mis nädalapäeval saadetakse kõige rohkem CV-sid? Mis päeval inimesed tavaliselt tööle võetakse? Need on vaid mõned küsimused, mida värbamisjuhid tihti küsivad. Nende vastuste teadmine aitab nii värbajatel kui kandidaatidel õigel ajal ja õiges kohas üksteist leida. 

USA Tööjõustatistika büroo (Bureau of Labor Statistics) sõnul on Ameerikas täna ligi 5 miljonit vaba töökohta. Kuid  vaid väike osa, 2% kandidaatidest kutsutakse pärast CV saatmist edasi järgmisesse, töövestluse etappi. Kui inimene tõesti tahab tööd saada, siis mida peaks ta tegema, et mahtuda nende 2% õnnelike sekka, keda töövestlusele kutsutakse? Sellele küsimusele vastuse leidmiseks otsustas SmartRecruiters võtta appi andmeteaduse.
Nad analüüsisid rohkem kui 270 000 töökuulutust ning said teada, milline on kõige parem aeg, et kandideerida ning töö endale saada.

TÄPNE PÄEV

Selgus, et kui kandideerida teisipäeval, on kõige suurem tõenäosus saada töökoht endale. Teisipäev tõusis esile kolmel põhjusel:

  • teisipäeviti pannakse üles enamik uusi töökuulutusi (lisaks on aktiivsed kuulutuste lisamise päevad ka E ja K)
  • enamik inimesi kandideerivad töökohtadele samuti teisipäeval (18,41%)
  • kõige rohkem võetakse inimesi tööle teisipäeval (21,39%) või neljapäeval (20%)

​ SmartRecruiters'i tegevjuht ja asutaja Jerome Ternynck mõtiskleb, mis võib olla selle põhjuseks, et enamik töösuhteid saab alguse just teisipäeval või neljapäeval. Teisipäeva jaoks on selgitus tegelikult lihtne: esmaspäevad mööduvad värbamisjuhtidel kiirelt, sest nagu ikka, on tarvis end peale nädalavahetust uuesti tööga kurssi viia. Nii ei jõuagi värbamisjuhid kandidaatidega ühendust võtta. Teisipäevaks on värbamisjuhid aga valmis, et keskenduda kandidaatidele. 

Teine sage värbamise päev on neljapäev, mida Ternynck seletab järgmiselt:  "Tööandjad soovivad enne nädalavahetust esimesed pakkumised ära teha." Lisaks on see hea, sest kui kandidaadile tehakse pakkumine neljapäeval, jääb talle kenasti terve nädalavahetus, et rahulikult mõelda ja hinnata tööpakkumist ning langetada kaalutletud otsus. 

TÄPNE KELLAAEG

Kuid lisaks nädalapäevale on mõistlik sättida ka kellaaega. SmartRecruitersi sõnul on parim aeg uute tööpakkumiste otsimiseks kas hilishommik või pärastlõuna. Kõige rohkem töökuulutusi pandi üles kell 11 hommikul või kell 4 päeval. Miks nii? Sest kella 11-ks hommikul on värbamisjuht saanud oma tegevustega nii kaugele, et on valmis töökuulutusi üles panema. Kell 11 avaldatud töökuulutustele saavad kohe reageerida need kandidaadid, kes vaatavad tööpakkumisi lõunapausi ajal. Nii jõuavad nad juba esimeste seas oma avalduse saata.  Samamoodi on ka kella 4-ks värbamisjuhil kiired toimetused tehtud ning aeg hoolitseda selle eest, et uued töökuulutused oleksid aktiivsed ja parimatel positsioonidel üleval selleks ajaks, mil potentsiaalsed kandidaadid jõuavad koju ja hakkavad töökuulutusi vaatama. 

KÕIGE POPULAARSEM KANDIDEERIMISE AEG SÕLTUB ETTEVÕTTE VALDKONNAST

Uuringus keskenduti viie valdkonna töökuulutuste uurimisele: teenindus-, haridus-, meditsiini-, värbamis- ja IT-valdkond. Kui vaadata tulemusi kõigi viie valdkonna kohta korraga, näeme, et vähem kui veerand kandidaatidest saadab oma kandideerimisavalduse ära samal päeval, mil kuulutus üles pandi. Ligi 60% kandideerijatest saadavad oma CV ära esimese nädala jooksul. 
Valdkondade lõikes on CV ära saatmise kiirus erinev.  Näiteks on teenindus- ja IT-valdkondade töökohtade otsijad palju kiiremad CV saatjad kui näiteks haridusvaldkonna tööotsijad:

  • teenindusvaldkond: 28,39% kandideeris kohe selsamal päeval, mil töökuulutus üles pandi
  • haridusvaldkond: 16,71% kandideerisid esimesel päeval
  • meditsiinivaldkond: 17,69% kandideerisid esimesel päeval
  • värbamisvaldkond: 26,11% kandideerisid esimesel päeval
  • IT-valdkond: 23,59% kandideerisid esimesel päeval

KIIRUS LOEB!

Kõige tähtsam järeldus, mida siin artiklis kirjeldatud uuringu tulemustest meelde jätta, on:

Kandidaatidel, kes otsivad pidevalt uusi töökuulutusi ning kandideerivad kohe, kui töökuulutus üles pannakse, on palju suurem tõenäosus saada jalg ukse vahele ja jõuda töövestlusele. 

Tuleb arvestada, et tegemist on Ameerikas ja Kanadas läbi viidud uuringuga, seega päris fakt-faktilt ja sõna-sõnalt ei pruugi uuringu tulemused Eesti ärikeskkonda ülekantavad olla. Küll aga annab see uuring aimu üldisest värbamise protseduurist, inimeste harjumusest ning tüüpilisest ajakasutusest. 

Allikas: SmartRecruiters, 2015

Soovid kasulikke artikleid ja uudiseid mugavalt oma kirjakasti?

Liitu uudiskirjaga:

Brandemi uudiskiri lubab Sul olla esimesena kursis tööandja turundus- ja värbamisalaste uudistega Eestist ja mujalt. Samuti jõuavad Sinuni kasulikud materjalid, sh e-raamatud, ning Eesti suurima tööjõuturu- ja palgauuringu tulemused.