Võta ühendust siin: tere@brandem.ee  +372 512 6674

hooajatööliste kasulikkus, suvi, tööjõud

5 põhjust, miks hooajatöölised Sinu ettevõttele kasulikud on

28. juuli, 2016

Suvi on aeg, mil mitmete müügi-, ehitus-, teenindus- ja meelelahutusettevõtete äri õitseb ning sellest tulenevalt kasvab vajadus ka töötajate järgi. Kust aga sobivaid töötajaid leida ning mida nende värbamisel silmas pidada?

HOOAJATÖÖLISED, KES NAD ON?

Hooajatööliste põhilise sihtgrupi moodustavad noored, sest enamasti langeb tööaeg suvele, mil õpilastel on koolist vaheaeg ning suvi on seetõttu hea võimalus töökogemuse omandamiseks ja taskuraha teenimiseks. Et hooajatöö on populaarne võimalus reisimiseks, erinevate kultuuride tundma õppimiseks ning lisaraha teenimiseks, ahvatleb see ka paljusid seiklushimulisi tudengeid.

Hooajatöölisi on võimalik tööle värvata seega otse koolipingist, tehes koostööd koolide ja nende praktikabaasidega.

MIDA PIDADA SILMAS NOORTE VÄRBAMISEL?

Tööandjal tuleb silmas pidada seadusest tulenevaid kohustusi ja piiranguid. Näiteks kehtivad alaealistele rangemad tööajapiirangud kui täiskasvanutele. Olenevalt vanusest võivad alaealised töötada 3-7 tundi päevas ning neil ei ole lubatud töötada ajavahemikus 20.00-06.00. Sellest reeglist võimaldab seadus teha erandi olukorras, kus alaealine teeb täiskasvanu järelevalve all loomingulist tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamialal kella 20.00 kuni 24.00 (tööelu.ee, 2016) .

Töö lühiajalisusega seoses suureneb tööandja kiusatus suveüritustel töötajat mitte registreerida ja nii jätta ta ka ilma õiguspärastest sotsiaalsetest tagatistest. Tasub teada, et 2015. Aastal tuvastati enim registreerimata töötajaid ehituses (760 töötajat),  järgnevad toidu- ja joogi serveerimine (219 töötajat) ning jaekaubandus (182 töötajat)(Äripäev.ee, 2015).

Nagu iga teisegi töösuhte puhul, on ka hooajatöö puhul tööandja kohustatud sõlmima töötajaga lepingu, milles on sätestatud mõlema osapoole õigused ja kohustused. Töölepingu seaduse kohaselt võib tööandja 13–14-aastase alaealisega või 15–16-aastase koolikohustusliku alaealisega sõlmida töölepingu ja lubada teda tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust (kerge töö). 7–12-aastasel alaealisel on lubatud teha kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal.

Lisaks kirjeldatud kohustustele kehtestab töölepingu seadus ka teisi sätteid, mis keelavad või piiravad alaealise tööle lubamise. Enne alaealisega töösuhte vormistamist peab tööandja viima ennast kurssi kõigi seadusest tulenevate piirangute ja nõuetega.

KAS SEE ON KOGU SEDA VAEVA VÄÄRT?

Noore inimese tööle võtmisega kaasnevad kohustused ja nõuded võivad tekitada tööandjas tunde, et lühikeseks perioodiks sõlmitav töösuhe ei ole kogu seda vaeva väärt.

Siin on mõned põhjused, miks noor töötaja on suurepärane valik:

  • Keeleoskus. Tänapäeva noored valdavad enamasti ühte kuni mitut võõrkeelt, mis teeb neist ideaalse kandidaadi ettevõtetesse, mille tööülesanded eeldavad mitmekeelset suhtlust.
  • Kiire õppimisvõime. See on oluline, kuna töösuhe kestab vaid paar kuud ning selle aja jooksul ei jõua läbida tavapärast mitmekuist õpiprotsessi, mistõttu tuleb tööülesanded selgeks saada paari nädalaga või isegi kiiremini.
  • Kommunikatsioon. Z- ja Y- generatsiooni esindajad on sündinud ühiskonda, kus kogu informatsioon on neile vahetult kättesaadav. Seetõttu teavad nad hästi, kust või kellelt vastuseid saada.
  • Väärtustele orienteeritus. Z- generatsiooni suuremaks eesmärgiks on maailma muuta. Neile on oluline jätkusuutlikus ning keskkonnasäästlikus. Kui Sinu ettevõte praegu veel prügi ei sorteeri, võid olla kindel, et Z- generatsiooni esindaja palkamisega see muutub.
  • Ambitsioonikus. EY globaalne uuring näitab, et ligikaudu 62% Z- generatsiooni esindajatest soovivad tulevikus ettevõtlusega tegeleda. Sa saad aidata noortel nende unistusi ellu viia!

Arvestades, et hooajatöö on paljude noorte esmaseks töökogemuseks, on väga oluline, et tööandja suhtuks kogu värbamisprotsessi suure vastutusega. Töökuulutusi luues ning värbamisvestlusi läbi viies ei tohiks tööandja seada ebarealistlikke ootusi kandidaatidele. Et töösse sisse elamine kuluks valutult ja edukalt (noor inimene ei lahkuks peale esimest päeva töölt) võiks noorel töötajal kõrval olla mentor, kes jooksvates küsimustes abistab.

 

Oled hädas sobivate töötajate leidmisega? Brandemis aitame Sul hoida ja leida sobivaid töötajaid! Võta meiega ühendust: tere@brandem.ee

Soovid kasulikke artikleid ja uudiseid mugavalt oma kirjakasti?

Liitu uudiskirjaga:

Brandemi uudiskiri lubab Sul olla esimesena kursis tööandja turundus- ja värbamisalaste uudistega Eestist ja mujalt. Samuti jõuavad Sinuni kasulikud materjalid, sh e-raamatud, ning Eesti suurima tööjõuturu- ja palgauuringu tulemused.